Skip to main content

MESA näitused 2023

Installatsioon „Aja rajad“ B-hoone koridoris on avatud vaid eelregistreerimisega gruppidele alates 5 inimesest. Registreerimiseks kirjuta info@telliskivi.cc


Eesti helikunstnike näitus “Sõna saab heli”

Kunstifestival “Ma ei saa aru” raames avati 11. mail 2023 helikunsti näitus “Sõna saab heli”. Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis toodi ühte galeriiruumi 7 Eesti helikunstnikku, kes lõid ruumilise helimaastiku. Eriilmelised helikunstiga seotud ideed olid pandud kõlama tervikliku heliteosena, mida sai kogeda helisündmustena ruumis ringi liikudes. Kuigi näitusel olid kesksel kohal helidega seotud tajukogemus, loodi nende mateeriaga suhestumise erinevad viisid ka vaheldusrikka visuaalse ilme.

Meie elukeskkond on täis erinevaid nii looduslikke kui inimtegevuse tulemusel tekkinud helisid. Suuremat osa neist helidest me ei märka. Valikuline kuulamisharjumus ei lase meid enamasti igapäevase elutegevusega paratamatult kaasnevatest helidest häirida, ega samas ka mitte lummata. Kogenum kuulaja oskab ümbristevatele helidele anda isiklikke lisatähendusi, millest järgmine tasand on helikunstikuna iseseisva tähendusväljaga, funktsionaalsest elukeskkonnast eraldiseisvate helide loomine või uuel moel esile toomine.

Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis kohtusid 7 helikunstnikku 𝐑𝐚𝐮𝐥 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫, 𝐋𝐢𝐢𝐬𝐚 𝐇𝐢𝐫𝐬𝐜𝐡, 𝐓𝐚𝐚𝐯𝐢 𝐒𝐮𝐢𝐬𝐚𝐥𝐮, 𝐒𝐭𝐞𝐧 𝐒𝐚𝐚𝐫𝐢𝐭𝐬, 𝐄𝐫𝐢𝐤 𝐀𝐥𝐚𝐥𝐨𝐨𝐠𝐚, 𝐊𝐚𝐭𝐫𝐢𝐧 𝐄𝐧𝐧𝐢 𝐣𝐚 𝐌𝐚𝐫𝐢-𝐋𝐢𝐢𝐬 𝐑𝐞𝐛𝐚𝐧𝐞, et anda sõna helidele, mis on sündinud helide märkamise ja neile tähenduse andmise kogemusest. Nii oli võimalik näituse kaudu kogeda ühtse orgaanilise heliruumina erinevaid helide olemise viise alates kineetiliste helimasinate poolt ellu äratatud helidest kuni heli ootusest tulenevate seisunditeni kuulaja teadvuses.

Näituse kuraator oli Eesti alternatiivsete heliilmade spetsialist, muusika-ja helikunstifestivali „Üle heli“ korraldaja 𝐀𝐢𝐯𝐚𝐫 𝐓𝐨̃𝐧𝐬𝐨.

“Aja rajad”

[Sündmus Facebookis]

Martin Recker & Paul Hauptmeier

„Aja rajad“ mõtiskleb aja mõistete üle ning vaatleb nende tagajärgi ühiskonna ja kliima jaoks. Ruumiinstallatsioon seab vastamisi sündmuste ja hetkede möödumise kaduva loomuse ning aja mitmemõõtmelise tajumise. Installatsioon käsitleb ülemaailmsete kliimamuutuste lähenevaid murdepunkte ning isiklikke kogemusi desorientatsiooniga ajas.

Teos käsitleb mitmesuguseid aja mõisteid, nagu lineaarsus, korduvus, multitemporaalsus, samaaegsus, ümberpööramine, kiirendus, aeglustus, kordus, teisenemine, faasimine ja ajatus. See lahutab kuulmis- ja nägemismeele, tekitades hapraid võbiseva aja hetki. Lisaks sulanduvad ruumiline liikumine, aeg ja rütm ühtseks kogemuseks, nii et nendevahelised piirid hägustuvad.


Seitsmeteistkümneminutiline teos on loodud katkematuna, ilma alguse ja lõputa. Nii kutsutakse publikut mis tahes hetkel sisenema, vabalt ringi liikuma ja jääma nii kauaks, kui soovitakse. Publik alustab heli, rütmi, valguse ja vee unelaadse koridori kaudu rännakut. Elemendid loovad sürrealistliku, düstoopilise, vihmametsasarnase keskkonna, kus vesi tilgub kuue meetri kõrguselt metallplaatidele, valgus venitab ja pöörab ümber ajataju ning heli möödub muusikaliste varjudena.

Installatsioon on avatud Telliskivi Loomelinnaku B-hoone koridoris gruppidele alates 5 inimesest. Külastuse eelregistreerimiseks kirjuta info@telliskivi.cc


“Decay”

Martin Recker & Paul Hauptmeier

DECAY on heliskulptuur, mis käsitleb radioaktiivset lagunemisprotsessi äärmiselt pika perioodi jooksul, mis ületab inimese taju, eluea ja kujutlusvõime piirid. Arvestuste järgi peaks skulptuur mängima 20 402 aastat. 

Saksama seadustes nähakse ette, et radioaktiivseid jäätmeid tuleb turvaliselt säilitada miljon aastat. DECAY püüab loomingulise käsitluse kaudu teha arusaadavamaks, mida sellised äärmiselt pikad perioodid endast kujutavad.

DECAY impulsigeneraator on kergelt radioaktiivne uraaniklaas. Radiatsiooni peale, mille registreerib spetsiaalselt projekteeritud Geigeri loendur, vallandatakse samba otsas elektrooniliselt kontrollitavast ventiilist üks tilk, mis kukub pealmisele metallplaadile ja paneb selle vibreerima. Vibratsioon tekitab resonantsi alumiste plaatidega, mis on andurite ja mikrofonidega ühendatud keerukasse elektroakustilise tagasiside võrku. 

Ajapikku muudab tilk metallplaatide resoneeriviad omadusi. Kokkupuutel hapniku ja veega hakkavad metallplaadid väljaarvutatud aja pärast roostetama ja lagunema, nii et tilk kukub plaadile selle all, mis on teistmoodi häälestatud. See on aeglane, kuid pöördumatu lagunemise protsess, helid lagunevad pidevalt ja sumbuvad aeglaselt. 

Iga plaadi ettenähtud eluea ja sellest tuleneva etteaste pikkuse määrab valitud sulam, materjali paksus, välised mõjutajad. Düsseldorfi Max Plancki Rauauuringute Instituudi teadlaste abiga arvestati plaatide koostis välja võimalikult täpselt. 

Skulptuuri osa on ka laseriga klaaskuubiku sisse söövitatud partituur. Selles on plaatide kontseptsioon, üldine konstruktsioon, heliline evolutsioon ja akustiline hetkeseis, samuti tehnilised üksikasjad, mis on vajalikud skulptuuri uuesti ehitamiseks ja käigus hoidmiseks. See visuaalne tõlge on katse edastada olulist teavet viisil, mis oleks dešifreeritav ka siis, kui meie praeguseid keeli enam ei mõisteta.


Ühe näituse pilet

 • Sooduspilet 3€*

 • Täispilet 4€

 • Perepilet 10€ (kaks täiskasvanut ja lapsed)

 • Kuni 8-aastane laps ja puudega inimene pääseb näitusele tasuta

 • *Sooduspileti õigus: õpilane, õpetaja (ISIC ja ITIC kaardi näitamisel), pensionär, Kunstnike Liidu liige, Ukraina kodakondsusega inimesed

  “Sõna saab heli” ja “Aja rajad” ühispilet

  • Sooduspilet 5€*

  • Täispilet 7€

  • Perepilet 15€ (kaks täiskasvanut ja lapsed)

  • *Sooduspileti õigus: õpilane, õpetaja (ISIC ja ITIC kaardi näitamisel), pensionär, Kunstnike Liidu liige, Ukraina kodakondsusega inimesed

  Koolidele korraldame näituste vaatamiseks ka juhendatud tuure giidiga. Vaata täpsemalt: näitusetuur vanematele õpilastele ja näitusetuur väiksematele õpilastele.