Skip to main content

MESA näitused 2023

Alates 11. maist on Telliskivi Loomelinnakus kunstifestivali raames avatud kaks mahukat ja eriilmselist helikunstile pühendatud näitust: Eesti helikunsnike näitus “Sõna saab heli” Rohelises saalis ning Saksa kunstnike näitus „Aja rajad“ B-hoone koridoris. Sissepääs piletiga! Lisaks on võimalik tellida ka giidiga näitusetuure nii täiskasvanutele kui ka koolidele (info lehe lõpus).


Eesti helikunstnike näitus “Sõna saab heli”

[Sündmus Facebookis]

Kunstifestival “Ma ei saa aru” raames 11. mail 2023 avatav helikunsti näitus “Sõna saab heli” Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis toob ühte galeriiruumi 7 Eesti helikunstnikku, kes loovad ruumilise helimaastiku. Eriilmelised helikunstiga seotud ideed on pandud kõlama tervikliku heliteosena, mida saab kogeda helisündmustena ruumis ringi liikudes. Kuigi näitusel on kesksel kohal helidega seotud tajukogemus, loovad nende mateeriaga suhestumise erinevad viisid ka vaheldusrikka visuaalse ilme.

Meie elukeskkond on täis erinevaid nii looduslikke kui inimtegevuse tulemusel tekkinud helisid. Suuremat osa neist helidest me ei märka. Valikuline kuulamisharjumus ei lase meid enamasti igapäevase elutegevusega paratamatult kaasnevatest helidest häirida, ega samas ka mitte lummata. Kogenum kuulaja oskab ümbristevatele helidele anda isiklikke lisatähendusi, millest järgmine tasand on helikunstikuna iseseisva tähendusväljaga, funktsionaalsest elukeskkonnast eraldiseisvate helide loomine või uuel moel esile toomine.

Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis kohtuvad 7 helikunstnikku 𝐑𝐚𝐮𝐥 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫, 𝐋𝐢𝐢𝐬𝐚 𝐇𝐢𝐫𝐬𝐜𝐡, 𝐓𝐚𝐚𝐯𝐢 𝐒𝐮𝐢𝐬𝐚𝐥𝐮, 𝐒𝐭𝐞𝐧 𝐒𝐚𝐚𝐫𝐢𝐭𝐬, 𝐄𝐫𝐢𝐤 𝐀𝐥𝐚𝐥𝐨𝐨𝐠𝐚, 𝐊𝐚𝐭𝐫𝐢𝐧 𝐄𝐧𝐧𝐢 𝐣𝐚 𝐌𝐚𝐫𝐢-𝐋𝐢𝐢𝐬 𝐑𝐞𝐛𝐚𝐧𝐞, et anda sõna helidele, mis on sündinud helide märkamise ja neile tähenduse andmise kogemusest. Nii on võimalik näituse kaudu kogeda ühtse orgaanilise heliruumina erinevaid helide olemise viise alates kineetiliste helimasinate poolt ellu äratatud helidest kuni heli ootusest tulenevate seisunditeni kuulaja teadvuses.

Näituse kuraator on Eesti alternatiivsete heliilmade spetsialist, muusika-ja helikunstifestivali „Üle heli“ korraldaja 𝐀𝐢𝐯𝐚𝐫 𝐓𝐨̃𝐧𝐬𝐨.

𝐍𝐚̈𝐢𝐭𝐮𝐬 𝐨𝐧 𝐚𝐯𝐚𝐭𝐮𝐝 𝐓𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐤𝐢𝐯𝐢 𝐋𝐨𝐨𝐦𝐞𝐥𝐢𝐧𝐧𝐚𝐤𝐮 𝐑𝐨𝐡𝐞𝐥𝐢𝐬𝐞𝐬 𝐬𝐚𝐚𝐥𝐢𝐬 𝟏𝟏. 𝐦𝐚𝐢 – 𝟑𝟎. 𝐣𝐮𝐮𝐥𝐢 𝟐𝟎𝟐𝟑 𝐊–𝐋 𝐤𝐞𝐥𝐥 𝟏𝟐–𝟏𝟗 𝐣𝐚 𝐏 𝐤𝐞𝐥𝐥 𝟏𝟐–𝟏𝟕.

“Aja rajad”

[Sündmus Facebookis]

Martin Recker & Paul Hauptmeier

„Aja rajad“ mõtiskleb aja mõistete üle ning vaatleb nende tagajärgi ühiskonna ja kliima jaoks. Ruumiinstallatsioon seab vastamisi sündmuste ja hetkede möödumise kaduva loomuse ning aja mitmemõõtmelise tajumise. Installatsioon käsitleb ülemaailmsete kliimamuutuste lähenevaid murdepunkte ning isiklikke kogemusi desorientatsiooniga ajas.

Teos käsitleb mitmesuguseid aja mõisteid, nagu lineaarsus, korduvus, multitemporaalsus, samaaegsus, ümberpööramine, kiirendus, aeglustus, kordus, teisenemine, faasimine ja ajatus. See lahutab kuulmis- ja nägemismeele, tekitades hapraid võbiseva aja hetki. Lisaks sulanduvad ruumiline liikumine, aeg ja rütm ühtseks kogemuseks, nii et nendevahelised piirid hägustuvad.

Seitsmeteistkümneminutiline teos on loodud katkematuna, ilma alguse ja lõputa. Nii kutsutakse publikut mis tahes hetkel sisenema, vabalt ringi liikuma ja jääma nii kauaks, kui soovitakse. Publik alustab heli, rütmi, valguse ja vee unelaadse koridori kaudu rännakut. Elemendid loovad sürrealistliku, düstoopilise, vihmametsasarnase keskkonna, kus vesi tilgub kuue meetri kõrguselt metallplaatidele, valgus venitab ja pöörab ümber ajataju ning heli möödub muusikaliste varjudena.

𝐈𝐧𝐬𝐭𝐚𝐥𝐥𝐚𝐭𝐬𝐢𝐨𝐨𝐧 𝐨𝐧 𝐚𝐯𝐚𝐭𝐮𝐝 𝐓𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐤𝐢𝐯𝐢 𝐋𝐨𝐨𝐦𝐞𝐥𝐢𝐧𝐧𝐚𝐤𝐮 𝐁-𝐡𝐨𝐨𝐧𝐞 𝐤𝐨𝐫𝐢𝐝𝐨𝐫𝐢𝐬 (𝐬𝐢𝐬𝐬𝐞𝐩𝐚̈𝐚̈𝐬 𝐋𝐢𝐟𝐭𝟗𝟗 𝐮𝐤𝐬𝐞𝐬𝐭) 𝟏𝟏. 𝐦𝐚𝐢 – 𝟑𝟎. 𝐣𝐮𝐮𝐥𝐢 𝟐𝟎𝟐𝟑 𝐊–𝐋 𝐤𝐞𝐥𝐥 𝟏𝟐–𝟏𝟗 𝐣𝐚 𝐏 𝐤𝐞𝐥𝐥 𝟏𝟐–𝟏𝟕.

Ühe näituse pilet

 • Sooduspilet 3€*

 • Täispilet 4€

 • Perepilet 10€ (kaks täiskasvanut ja lapsed)

 • Kuni 8-aastane laps ja puudega inimene pääseb näitusele tasuta

 • *Sooduspileti õigus: õpilane, õpetaja (ISIC ja ITIC kaardi näitamisel), pensionär, Kunstnike Liidu liige, Ukraina kodakondsusega inimesed

  “Sõna saab heli” ja “Aja rajad” ühispilet

  • Sooduspilet 5€*

  • Täispilet 7€

  • Perepilet 15€ (kaks täiskasvanut ja lapsed)

  • *Sooduspileti õigus: õpilane, õpetaja (ISIC ja ITIC kaardi näitamisel), pensionär, Kunstnike Liidu liige, Ukraina kodakondsusega inimesed

  Koolidele korraldame näituste vaatamiseks ka juhendatud tuure giidiga. Vaata täpsemalt: näitusetuur vanematele õpilastele ja näitusetuur väiksematele õpilastele.