MESA näitused 2023

Alates 11. maist on Telliskivi Loomelinnakus kunstifestivali raames avatud kaks mahukat ja eriilmselist helikunstile pühendatud näitust: Eesti helikunsnike näitus Rohelises saalis ning Saksa kunstnike näitus „Aja rajad“ B-hoone koridoris.

Eesti helikunstnike näitus

Näitus toob Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis kokku seitse Eesti helikunstnikku, kellest igaüks on loonud näituse jaoks uue ja ainulaadse teose. Kuigi tegemist on erinevate ja isikupäraste töödega, on näituse eesmärk tuua publikuni terviklik helimaastik, n-ö helide ökosüsteem. Näitusel on kesksel kohal helidega seotud kuulamise kogemus, kuid samavõrd oluline on ka teoste visuaalne pool.

Näituse kuraator on Eesti alternatiivsete heliilmade spetsialist, muusika-ja helikunstifetivali „Üle heli“ korraldaja Aivar Tõnso. Näitusel osalevad kohalikud tunnustatud kunstnikud: Raul Keller, Liisa Hirsch, Taavi Suisalu, Sten Saarits, Erik Alalooga, Katrin Enni ja Mari-Liis Rebane.

“Aja rajad”

B-hoone pikas koridoris saab kogeda Saksa kunstnike duo Martin Reckeri ja Paul Hauptmeieri 60-meetrist helikunsti installatsiooni „Aja rajad“. Kuue meetri kõrguselt metallplaatidele tilkuv vesi koos metalsete elementidega tekitab ruumi sürrealistliku helimaastiku. Mahukas installatsioon viib publiku teekonnale läbi düstoopilise vihmametsa, unenäolise heli, rütmi ja valguse. Hauptmeier võitis näituse korraldajate tähelepanu 2022. aastal Veneetsia biennaalil, kus ta osales kohaspetsiifilise teosega “Diaphanous Sound”. Ka „Aja rajad“ on loodud spetsiaalselt Telliskivi Loomelinnaku B-hoone koridori mõõtmeid ja iseloomu arvestades. Nii Recker kui Hauptmeier on Leipzigis asuva muusika ja tehnoloogia keskuse ZiMMT kaasasutajad.

Mõlemad näitused jäävad avatuks 30. juulini 2023.

Koolidele korraldame näituste vaatamiseks ka juhendatud tuure giidiga. Vaata täpsemalt PDF-ist.